Wybierz ustawienia regionalne:

Kategorie

Strony informacyjne

Akcyza 2025 - Informacje, wnioski

NOWE PRZEPISY AKCYZOWE

Drodzy Klienci,

z dniem 1 marca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące stawek akcyzy na płyny do e-papierosów (e-liquidy) oraz zasad ich oznaczania.

Nowe regulacje, oprócz samych podwyżek, nakładają szereg obowiązków także na sprzedawców. Są one związane z tzw. legalizacją produktów, czyli ich prawidłowym oznaczeniem.

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące nowych przepisów oraz kroków, które należy podjąć, aby prawidłowo wdrożyć zmiany.

 

ZMIANY W AKCYZIE I OZNACZANIU PRODUKTÓW

 

I. PODWYŻKA AKCYZY NA PŁYNY DO E-PAPIEROSÓW.

Od 1 marca 2025 r. stawka akcyzy na e-liquidy wzrasta z 0,55 PLN/ml do 0,96 PLN/ml. Oznacza to, że np. 10 ml płynu będzie obciążone akcyzą w wysokości 9,60 PLN netto. Podwyżka obejmuje również jednorazowe e-papierosy.

II. NOWE ZASADY OZNACZANIA PRODUKTÓW:

Wyroby wyprodukowane po 1 marca 2025 r. muszą mieć banderolę akcyzową z aktualnym rokiem 2025. Produkty wprowadzone na rynek przed 1 marca 2025 r. można sprzedawać tylko po oznaczeniu ich banderolą legalizacyjną. Obowiązek oznakowania wyrobów banderolą legalizacyjną spoczywa na ich właścicielu. Banderola legalizacyjna jest ważna do 31.12.2025.

III. OKRES PRZEJŚCIOWY – DO 30 KWIETNIA 2025 R.

Do 30 kwietnia 2025 r. można sprzedawać produkty ze starą akcyzą (0,55 PLN/ml) i banderolą z 2024 r. lub wcześniejszą. Od 1 maja 2025 r. sprzedaż produktów wprowadzonych do obrotu przed 1 marca 2025 r. będzie możliwa tylko po ich oznaczeniu banderolą legalizacyjną. Koszt banderoli legalizacyjnej: 1,5 PLN/sztukę dla produktów o pojemności do 2 ml i 5 PLN/sztukę dla produktów o pojemności większej niż 2 ml (ceny nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzona przez ustawodawcę). Produkty bez banderoli legalizacyjnej po 30 kwietnia 2025 r. należy wycofać ze sprzedaży, zgłaszając je do urzędu celno-skarbowego.

 

JAK DOSTOSOWAĆ SIĘ DO NOWYCH PRZEPISÓW?

 

I. ZAMÓWIENIE BANDEROL LEGALIZACYJNYCH

Wstępne zapotrzebowanie na banderole należy przesłać do Ministerstwa Finansów (wzór pisma – załącznik nr 1).

ZAŁĄCZNIK NR 1

 

II. SPORZĄDZENIE SPISU WYCOFYWANYCH PRODUKTÓW

Produkty, które nie zostaną zalegalizowane (to jest oznaczone banderolą legalizacyjną), powinny zostać wycofane z obrotu. Zgłoszenie do urzędu celno-skarbowego musi zawierać pełną listę (spis z natury) wycofywanych produktów.

III. ZŁOŻENIE WNIOSKU O WYDANIE BANDEROL

Po zgłoszeniu zapotrzebowania (krok 1) należy złożyć wniosek o zakup banderol legalizacyjnych (wzór pisma – załącznik nr 2) i dokonać opłaty. Wniosek można wysłać również elektronicznie.

ZAŁĄCZNIK NR 2

IV.OZNACZANIE PRODUKTÓW BANDEROLAMI

Przed rozpoczęciem znakowania wyrobów konieczne jest powiadomienie urzędu celno-skarbowego co najmniej 1 dzień wcześniej.

 

W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu:

dzialprawny@vapedrop.pl

536 153 469

 

 

 

Proszę czekać, trwa ładowanie....